Karczma

Karczma w Krzywaczce, zwana „Pod Kogutkiem”, służy podróżnym swoją gościną od wieków. Pierwsze dokumenty świadczące o jej istnieniu datują się na rok 1530 – odnotowana w spisie podatkowym zapłata 12 groszy. Drewnianą zabudowę Karczmy Dworskiej zastąpiono w 1816 roku murowanym kompleksem, w skład którego weszły budynek karczmy, oficyna i wozownia. To właśnie te zabudowania podziwiać możemy obecnie. Położona niegdyś przy drodze cesarskiej, prowadzącej z Wiednia do Krakowa, a obecnie na Szlaku Papieskim (Kraków – Kalwaria – Wadowice) przyciąga niesamowitym klimatem i przesiąkniętymi historią murami, dającymi chłód w upalne, letnie dni i ciepło w te wietrzne i zimowe. Przede wszystkim są to jednak mury przyjazne, a Kustosze tej zabytkowej Karczmy zawsze chętnie witają swoich Gości.

W obecnej formie Karczma Pod Kogutkiem funkcjonuje od 2003 roku, kiedy to cały kompleks został gruntownie odrestaurowany i rozpoczął się mozolny proces przywracania mu formy i znaczenia z czasów dawnej świetności.

W zabytkowych, klimatycznych salach, pełnych eksponatów i historii nasi Goście mogą najeść się do syta, do wyboru mając wiele staropolskich i regionalnych potraw, a także, w zgodzie z tradycją tego miejsca, skosztować wszelakich, także mocnych trunków. Zimą kusi kominek, latem ocieniony i pełen zieleni dziedziniec. W Karczmie Pod Kogutkiem co roku obchodzimy tradycyjne Święto Jarzębiny, odbywają się koncerty, pokazy kowalstwa, a także wiele innych imprez, które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. To także świetne miejsce na wesele lub świętowanie I komunii świętej, rocznicy, urodzin czy imienin.

Zwierzęta są u nas mile widziane – na całym terenie dziedzińca i altan. Ze względów sanitarnych i w związku z bezpieczeństwem Państwa pupili prosimy o nie wprowadzanie ich do budynków karczmy.

Zapraszamy w gościnę do Karczmy Pod Kogutkiem!